Zagotovi si eno izmed 29 BROŠK s podobo bele štorklje in v svoje življenje prikliči ZAŠČITO, SREČO in stabilnost v družinskih odnosih. Tvoja bo s KODO ŠTORKLJA ob nakupu nad 80 evrov.

Pomoč in tel. naročila
02 62 00 230
Vaša košarica Je trenutno prazna

Mikrobiom

Že nekaj časa je znano, da v človeškem telesu živi vsaj toliko mikrobov, kot je celic (kar je okoli 100 trilijonov). Človek ima približno 1−2 litra črevesne flore, v kateri bi moralo sobivati več kot 3000 različnih mikroorganizmov. Ti mikroorganizmi vplivajo na zdravje in imunski sistem.

Mikrobiom je evolucijsko najstarejši organ, ki vpliva tudi na možgane in hormone oz. je povezan z delovanjem praktično vsakega procesa, ki se odvija v telesu. Vsaka skupina bakterij (večina od njih je v črevesju) opravlja svoje delo: razgrajuje hrano, proizvaja vitamine, skrbi za absorpcijo hranil v telesu ter znanstveno dokazano vpliva na delovanje številnih organov. Nekatere bakterije ali njihova razmerja v črevesju pa so zdravju škodljiva in lahko povzročajo bolezni. Kaj se zgodi, ko z zdravili, sevanji ali slabo hrano pobijemo večino koristnih bakterij? Njihovo mesto zasedejo kandida, druge kvasovke, patogeni in zajedavci? Številne nove študije prebavnega trakta in spoznanja s področja mikrobioma prinašajo vedno več dejstev o skupku težav, ki je velik dejavnik za nastanek avtoimunskih bolezni in ga imenujemo sindrom prepustnega črevesja. Če se torej soočate z razdražljivim črevesjem, napenjanjem, vetrovi, kandido, metabolnim sindromom …, je morda pravi krivec prav neustrezen mikrobiom. Porušeno ravnovesje črevesja povzroči lažji prehod strupov.

Odkrili so nov človeški organ, od katerega je odvisen naš imunski sistem! Jelena Dimitrijević

Živimo v svetu, kjer vse, kar se imenuje bakterija, avtomatsko potlačimo v koš nezaželenega … Ampak, ravno uravnovešena mikrobiota (pestrost različnih mikroorganizomov) je steber naše obrambe, ravnovesja in zdravja. S tem ko skrbimo za raznovrstnost bakterij, okrepimo naravno obrambo telesa oz. imunski sistem pa tudi izboljšamo počutja. Že nekaj časa je znano, da v človeškem telesu živi vsaj toliko mikrobov, kot je celic (kar je okoli 100 trilijonov), in ravno od tega, kakšni so, je odvisno naše splošno dobro ali slabo počutje.

Razlika med tekočimi probiotiki, kapsulami in probiotično hrano; Urška Videmšek

Probiotiki so pravzaprav specifični živi mikroorganizmi, ki pomagajo uravnavati črevesno floro in tako pozitivno vplivajo na zdravje posameznika. Poleg probiotikov pa nikakor ne smemo pozabiti na prebiotike, ki so prav tako izjemno pomembni, vendar se o njih v večini manj govori, v prehrani pa jim zato posvečamo manj pozornosti. Naloga tako probiotikov kot tudi prebiotikov je vzdrževanje uravnotežene črevesne mikrobiote ( to je skupnost vseh bakterij v določenem okolju) in s tem ohranjanje prebavnega trakta v optimalnem stanju. V primeru, ko se omenjeno ravnovesje poruši – pa naj bo to zaradi okužbe, vnetja ali kakšnega drugega razloga – probiotiki in prebiotiki pomagajo tudi pri hitrejši vnovični vzpostavitvi normalnega stanja.

Zakaj je treba pri urejanju hormonov urediti tudi mikrobiom? Simone Godina

Že kar nekaj oddaj smo namenili našemu mikrobiomu, na kaj vse vpliva si lahko pogledate tudi na spletni strani www.klepetobkavi.si, kjer je kar nekaj člankov namenjenih našemu črevesju in zdravju mikrobioma. Danes pa bomo govorili o hormonih, kajti tudi na hormone vpliva naš mikrobiom, naše črevesje, ki je temelj zdravja. Mikrobiom igra ogromno vlogo pri zdravju reproduktivnega sistema čez celo žensko življenjsko dobo, saj ima prste vnes pri uravnavanju nivojev ESTROGENA androgenov (”moških spolnih hormonov”, kot je testosteron, inzulina in drugih hormonov

Zdravnik poudari povezavo dobrega počutja z zdravjem mikrobioma

Če kdo, potem naš gost ve, kako pomembno je, da delamo na sebi, da postanemo najboljša verzija sebe. In dejstvo je, da vse to izvira iz nas samih in še kako pomembno je, da je naš temelj- mikrobiom, v popolni izvedbi, ker šele takrat, ko je naš mikrobiom nahranjen ( kot tropski gozd), je lahko nahranjena tudi naša duša. In o svoji izkušnji z mikrobiomom je danes govoril Dr. Dejan Jarič. Učitelj, mentor osvobajanja in iskanja pravega sebe. Kako mu je pomagal in komu ga priporoča?

Obvestilo o uporabi spletnih piškotkov

Za namen zagotavljanja boljše funkcionalnosti, uporabniške izkušnje, varnosti, nemotenega delovanja ter štetja uporabnikov na spletnem mestu uporabljamo spletne piškotke.

Nujni piškotki so potrebni za optimalno delovanje spletne strani, ostali piškotki pa se uporabljajo za prilagoditev vsebin in oglasov ter analizo obiskanosti spletne strani.

Za več informacij si preberite pojasnilo o spletnih piškotkih, kjer lahko vedno zavrnete posamezne spletne piškotke.