Zagotovi si eno izmed 29 BROŠK s podobo bele štorklje in v svoje življenje prikliči ZAŠČITO, SREČO in stabilnost v družinskih odnosih. Tvoja bo s KODO ŠTORKLJA ob nakupu nad 80 evrov.

Pomoč in tel. naročila
02 62 00 230
Vaša košarica Je trenutno prazna

Ženska hormonska past: kozmetika, ki nas konkretno zastruplja, a nudi ekspresno "lepoto"

Ženska hormonska past: kozmetika, ki nas konkretno zastruplja, a nudi ekspresno

Katera od nas ne nosi niti trohice ličil in koliko žensk dejansko ve, da so ličila lahko toksična? Zmotno mislimo, da jih namažemo le na svojo kožo in odstranimo po par urah, ko je resnica ta, da se njihove sestavine absorbirajo v naše telo, ker koža je, in tega ne pozabimo, naš največji organ!

Vse, kar namažemo, vmasiramo ali uporabimo na koži za kožo ali lepši izgled smo postavili na porozno površino, ki vase spusti vsebine, sintetične in naravne. In to niso samo ličila, ampak vsi kozmetični produkti, ki jih uporabljamo dnevno!

Koža namreč ne ločuje med dobrim in slabim, za telo hranljivim ali uničevalnim … to je naša naloga! Mi smo ti, ki moramo poskrbeti za svoje telo, se izobraziti na tem področju, prepoznati dobra in varna ličila od teh, ki nam lahko, kljub temu da odgovarjajo nekim osnovnim mednarodnim standardom varnosti, dolgoročno škodujejo.

Pri Zvezi potrošnikov Slovenije ocenjujejo, da dnevno uporabimo 5-15 kozmetičnih sredstev, ki jih nanašamo neposredno na kožo, lase in v usta! Zaradi morebitne škode, ki jo lahko povzročijo nevarni kozmetični izdelki, so še zapisali, je kozmetika eno ključnih področij varstva potrošnikov v EU.

 

Kozmetična industrija seveda stremi za dobičkom

Znani in priznani biohacker Tim Gray je pred kratkim razkril resnico – ob testiranju 231 ličil so znanstveniki zabeležili toksične sestavine v več kot polovici izdelkov. Tu govorimo o PFAS ali sintetično ustvarjenih spojinah, ki so v komercialni uporabi od leta 1950.

Tudi NIJZ opozarja nanje in to je njihova definicija: »PFAS so velika skupina kemičnih snovi, ki jih je ustvaril človek in vključujejo več kot 4.700 kemikalij. Lahko prehajajo skozi zemljo in pronicajo v podtalnico ali se prenašajo po zraku in potujejo daleč od krajev, kjer so bile prvotno izpuščene v okolje. Zaradi njihove obstojnosti v okolju je mogoče, da izpostavljenost ostane še dolgo po prenehanju aktivnega onesnaževanja. Prav tako se bioakumulirajo, kar pomeni, da se kopičijo v organizmih višjega reda, kot je na primer človek.«
(vir www.nijz.si)

Zato boste v tuji literaturi zaznali izraz forever chemicals, ker so praktično neuničljive in prepoznavne zaradi vezi med ogljikom in fluorom. Morda se jih bolje spomnimo, če omenimo, da se uporabljajo pri proizvodnji materialov za preprečevanje prijemanja hrane na kuhinjsko posodo (teflon ali PTFE). Tole je pa že nedvomno spodbudilo alarme v vašem spominu.

 

Zakaj so ličila v prodaji lahko toksična?

Razlog je preprost – s PFAS nastajajo bolj obstojna ličila, ki so vodoodporna in se ne razmažejo. (Ste že zavrgle svojo ultra vodoodporno maskaro?) Količine, ki so prisotne v izdelku, pa so lahko minimalne in ne presežejo meja, ki so jih postavili pri ameriški FDA ali evropskem Neodvisni Znanstveni odbor za varstvo potrošnikov.

NIJZ je zapisal, kako lahko PFAS vplivajo na zdravje!

»Nekateri PFAS se kopičijo v ljudeh, živalih in rastlinah ter povzročajo toksične učinke. Nekateri PFAS so strupeni za razmnoževanje in lahko škodujejo razvoju ploda. Več PFAS lahko povzroči raka pri ljudeh. Sumi se tudi, da nekateri PFAS vplivajo na človeški endokrini (hormonski) sistem.«
(vir www.nijz.si)

Ne pozabimo – v telesu se nalagajo, ne moremo jih izločiti in če drži trditev, da vsaka ženska poje na leto 3+ kilograma samo rdečila za ustnice, potem lahko hitro ugotovimo, da nam ličila tudi z minimalno količino PFAS izredno škodujejo!

Nevarna so tudi mineralna olja

»Mineralna olja nastanejo kot stranski produkt pri destilaciji surove nafte, z različnimi postopki olja prečistijo in obdelajo, da so primerna za uporabo v kozmetiki«, so zapisali na strani Zveze potrošnikov Slovenije.  
(vir www.zps.si)

V kozmetični industriji najdejo svoje mesto, saj so cenejša od rastlinskih olj in bolj obstojna. Zakaj pa opozarjamo nanje?
Mineralna olja, ki niso ustrezno prečiščena, vsebujejo rakotvorni MOAH, zato bi morali njihovo uporabo kar prepovedati. Potrošniške organizacije so si pri tem enotne in tudi primerjalni testi različnih proizvajalcev so pokazali, da je ta spojina prisotna v visokem številu.

Zgodi se, da sebe ne postavimo na prvo mesto, da iščemo cenejše izdelke, da bi jih lažje hitreje zamenjali, ostali v trendih. Ampak ženske večkrat pridemo do pomembnega razodetja ob nosečnosti in kasneje ob skrbi za otroka. Saj zanj želimo kupiti le najbolje, najbolj varno, naravno … in takrat se zavemo, da smo tudi mi vredne tega, da bolje poskrbimo zase. Da se ne zastrupljamo več! Vendar ali je morda takrat že prepozno?

 

Prebuja se obdobje kozmetikovigilance

»V Sloveniji želimo vzpostaviti sistem kozmetovigilance, spremljanja vseh (ne samo resnih) neželenih učinkov kozmetike. V sistem bomo vključili tudi neželene učinke pri tetoviranju in trajnem ličenju“, lahko preberemo namene raziskave na uradni strani NIJZ.

In take korake pozdravljamo, pa čeprav jih sprejemamo šele v letu 2024. Vsem ženskam, mamam in mladim pa polagamo na srce – izbirajte pametno, podprite dobre in varne produkte, raje se ličite manj in ne za začasno lepoto postavljati na tnalo svojo dobrobit, prihodnost in želje.

 

Vedno preberimo etikete in se naučimo prepoznati sestavine

Z mednarodno poenoteno nomenklaturo kozmetičnih sestavin INCI bo to sedaj lažje. Vse sestavine, ki jih vsebuje kozmetični proizvod, parfumski izdelek ali izdelek za osebno higieno, morajo biti navedene na seznamu sestavin, ki je dosegljiv pred samim nakupom. Torej ne skrit v škatlici, saj imamo potrošniki pravico odločanja, kaj kupimo in sestavo izbranega izdelka.

Seznam sestavin mora biti vedno v enaki obliki in upoštevati enaka določila: 

  • označen mora biti z izrazom »sestavine« ali »ingredients«
  • sestavine morajo biti navedene v padajočem vrstnem redu glede na maso 
  • uporabljeno mora biti INCI ime sestavine
  • za mešanice dišav se uporablja izraz »parfum«, razen za določene dišave, katere se mora navesti z INCI nomenklaturo
  • korigensi okusa, ki se na primer uporabljajo v zobnih pastah, se označujejo z izrazom »aroma«
  • za označevanje barvil se uporablja mednarodna CI nomenklatura (npr. »CI 15580«)

(vir www.gzs.si)

Lahko posežemo po dobrih izdelkih z odličnimi sestavinami

Pri Klepetu ob kavi bi vam na tem področju radi ponudili še več informacij in najboljše izdelke, zato smo v raziskovanje in preizkušanje investirali veliko časa. Pravzaprav nekaj let, saj najti primeren izdelek in ga tudi preizkusiti, vzame precej časa. In sedaj lahko najavimo, da bomo to jesen pripravili seznam izdelkov, za katerimi stojimo, ki smo jim lojalni zaradi njihove neizpodbitne kakovosti in varnosti!

Tej izredno pomembni temi, pa se bo posvetila tudi avtorica knjige Biohacking zdravja po matrici narave, Jasmina Kandorfer. Biohacking, ki ga bo predstavila in o njem spregovorila v tej knjig, ki je nepogrešljivo čtivo za vsakega, ki verjame v moč samozdravljenja in optimizacije zdravja na podlagi treh holističnih stebrov, temelje išče v naravi.

Nudi vpogled v razumevanje naše biologije in ciklov narave, kar presega vse sodobne aplikacije in pripomočke za samoanaliziranje in izbiranje podatkov.

Sedaj je knjiga na voljo po znižani ceni, v obliki prednaročila, saj v tisk odide naslednji mesec, septembra 2024. Priporočamo, da si jo zagotovite še po tej akcijski ceni.

Biohacking zdravja: po matrici narave (Jasmina Kandorfer)

Temeljna knjiga za zdravje, vitalnost, dolgoživost in samozdravljenje.

39,90
izide 3. 10.

Sorodne objave

Iščemo našega novega gospodarja logistike – se prepoznaš?

Veste, kdo je srce vsake prodaje? Kdo zagotavlja, da so izdelki vedno na voljo, kdo nam suflira, kateri izdelek bi se …

Kaj nikakor ne smemo početi na petek 13-tega!

Petek 13. je tako prepleten z različnimi verovanji, ki se med kulturami razlikujejo, a vsi so si enotni – na ta datum se …

Naša skupnost rase in čas je za majhno razvajanje

Še nedavno nazaj je bil Facebook sveža stvar, potem je prišel Instagram, Youtube in sedaj še Tik tok. Ja, povsod smo …

Nazaj

Komentarji

Obvestilo o uporabi spletnih piškotkov

Za namen zagotavljanja boljše funkcionalnosti, uporabniške izkušnje, varnosti, nemotenega delovanja ter štetja uporabnikov na spletnem mestu uporabljamo spletne piškotke.

Nujni piškotki so potrebni za optimalno delovanje spletne strani, ostali piškotki pa se uporabljajo za prilagoditev vsebin in oglasov ter analizo obiskanosti spletne strani.

Za več informacij si preberite pojasnilo o spletnih piškotkih, kjer lahko vedno zavrnete posamezne spletne piškotke.