Kako izbrati milo, ki ne suši kože?
Marsikdo (vključno z mano) je imel izkušnjo z milom, ki suši kožo. V resnici sem prvih 20 let svojega življenja povezoval pojem mila s suho kožo. Ko sem prvič izdelal svoje milo in ga uporabljal nekaj časa, sem bil presenečen nad tem, da so se te težave čez noč končale. Zanimalo me je zakaj?
Pri postopku izdelave mila, se del olj pretvori v naravno prisoten glicerin, ki vlaži kožo, vendar ga v mnogih industrijskih milih ni. Skrivnost je v tem, da lahko v industrijskih obratih s posebnimi postopki iz mil odstranijo glicerin in ga kasneje dodajo kremam za suho kožo. Ti postopki so vrgli veliko senco na mila in ustvarili mit, da mila sušijo kožo.
Prednost ročno narejenih mil je v tem, da je v njih prisoten glicerin, zato kože ne izsušijo. Takšna mila so primerna za umivanje celega telesa in ne le rok. Koža ne bo samo čista, ampak bo ohranila tudi svojo naravno vlažnost.
Kaj je naravno in ekološko milo, kako izbrati pravo glede na osebne potrebe?
Pod pojmom naravno si ponavadi predstavljamo nekaj, kar je prišlo iz neokrnjene narave. Žal nam ta beseda ne pove veliko o sami kvaliteti izdelka. „Naravne“ sestavine so lahko škropljene s pesticidi, fungicidi in drugimi sredstvi za zatiranje škodljivcev. Lahko vsebujejo GSO (gensko spremenjene organizme), nano delce, lahko so tudi ionsko obsevane, itd.
Šele izdelki, ki so ekološki, najbolje z ustreznim certifikatom, dokazujejo, da so naravni v pravem pomenu besede. Se pravi brez vseh zgoraj navedenih in nezaželenih primesi. Tudi % delež ekoloških sestavin v izdelku je izredno pomemben in govori o tem, koliko ekoloških sestavin je v ekološkem izdelku.
Ročno narejena mila ponavadi poleg rastlinskih olj vsebujejo tudi eterična olja, gline, zelišča. Ti dodatki niso namenjeni samo vonju, barvi in dekoraciji, ampak delujejo tudi negovalno, razstrupljevalno in lahko pomagajo pri različnih kožnih težavah. Kdor ima suho kožo, bo raje posegel po milu z eteričnim oljem sivke ali vrtnice ali celo čajevca, ki je še bolj primeren za različne kožne težave. Dodatek eteričnega olja citrusov pa bo prijal bolj mastni koži.
Večnamenskost uporabe mil
Ker ročno narejena mila ne sušijo kože, se jih lahko uporablja za širši spekter osebne nege. Zelo so primerna za umivanje celotnega telesa, ne samo rok. Naj milo vsebuje za ta namen še posebej negovalna olja in eterična olja.
S primerno recepturo pa bomo lahko uporabili milo tudi za britje z britvico – so varčna, učinkovita in negovalna. Po britju ne bomo potrebovali dodatne nege za suho kožo. Nekatera mila so primerna tudi za umivanje las, kot trdi šampon. Velika prednost je, da ne vsebujejo konzervansov, umetnih penilcev in drugih kemikalij. Konec koncev pa lahko milo tudi naribamo in izdelamo svoje pralne praške in čistila.
Tihi strupi pod pazduho
Deodorant je trenutno eden izmed najbolj iskanih izdelkov za osebno nego. Vedno več ljudi se tudi zaveda, da je zelo pomembno kaj nanašamo pod pazduho, ker je ta predel precej občutljiv in povezan s posebnimi telesnimi funkcijami.
Vse, kar nanesemo pod pazduho, se prenese v limfni sistem, ki skrbi za razstrupljanje telesa. Še posebej je to pomembna informacija za ženske in nosečnice, ker je limfni sistem pod pazduho zelo povezan s predelom oprsja in dojenjem. Strupene snovi iz deodorantov se lahko nalagajo v maščobne celice oprsja in celo prehajajo v materino mleko.
Poleg tega je nujno, da deodorant ne ustavlja potenja, ampak samo prepreči neprijeten vonj. Če ustavimo potenje, telesu ne omogočimo izločanja strupov. V tem smislu so najbolj nevarni aluminijevi delci, ki zamašijo kožne pore pod pazduho.
Naravna in ekološka alternativa
Nekateri ljudje imajo z deodoranti precej slabe izkušnje. Bodisi povzročajo alergije, izpuščaje, rdečice in druge kožne probleme ali pa enostavno ne odpravljajo vonja. Dostikrat pa so škodljive tiste stvari, ki jih ne vidimo in ki ne povzročajo takojšnjih težav. Zato je zelo pomembno (kot je bilo napisano že zgoraj pri milih), da deodorant vsebuje čimvečji % delež ekoloških sestavin.
Naravni in ekološki deodoranti ponavadi delujejo na osnovi sode bikarbone, ki deluje zelo bazično in zato tudi antibakterijsko ter s tem preprečuje neprijeten vonj. V pomoč pa dostikrat priskočijo tudi kvalitetna hladno stiskana olja in eterična olja, ki ta učinek še izboljšajo. Učinkovito in brez posledic.
Pisal: Amon, raziskovalec naravnega življenja, ustanovitelj Amon & Anis ekološke kozmetike
www.amonanis.si , 051-848-666, info@amonanis.si
Komentarji