Nosečnost ima neverjetno pomembno vlogo pri razvoju otroka, saj v tem obdobju potekajo najintenzivnejši procesi rasti in oblikovanja vseh organskih sistemov. Številne znanstvene študije potrjujejo, da zdravje in življenjski slog nosečnice neposredno vplivata na razvoj ploda.
Epigenetske raziskave so celo pokazale, da lahko dejavniki, kot sta prehrana in stres med nosečnostjo, vplivajo na izražanje genov otroka. Torej dolgoročne posledice za zdravje. Zato je pomembno, da nosečnice poskrbimo za uravnoteženo prehrano, dovolj gibanja in čustveno stabilnost, saj bo vse to prispevalo k zdravemu razvoju otroka in dolgoročnemu dobremu počutju obeh. Postavimo sebe in otroka na prvo mesto, seveda ob ljubeči podpori partnerja, in družina bo močnejša tudi kasneje.
Ali veste, kako je potekala nosečnost z vami?
V tokratnem izzivu vas resnično močno spodbujamo, da spoznate zgodbe svoje družine in njenih žensk in prihod otroka je nepogrešljiv delček celotnega mozaika. Kako pa je vaša zgodba postala vpeta v dediščino vaše družine? Ta pogovor bo namenjen celjenju ran in spoznavanju dela otroštva, ki ga ne moremo priklicati v spominih. Kdaj je mama izvedela, da je noseča, kakšna je bila nosečnost, porod ... pridobiti čim več informacij, kjer lahko. Pogovorite se o dinamiki med njo in očetom, vlogi starša v odnosu to vas.
Ne, preteklosti ne moremo popraviti, vendar v prihodnosti lahko z zavedanjem prekinemo vzorce! Plod, otrok, ki raste v nas, namreč ne zaznava sveta na enak način kot odrasla oseba, vendar občuti biološke in kemične spremembe, ki nastanejo kot posledica materinih čustev in odzivov na stres. In če naše prednice nismo imele druge možnosti, lahko mi začnemo drugače, vsaj s prvimi koraki.
Od česa je najbolj odvisno, kakšna bo porodna izkušnja?
Od zdravstvenega osebja, partnerja, otroka ali od vas samih? Od vseh skupaj – pa tudi od okolja, v katerem rojevate. Če nam skupaj uspe ustvariti prostor, v katerem se boste lahko sprostili, umirili in popolnoma prepustili porodu, kjer vam bo prijetno, toplo in predvsem varno, bo vaše telo preplavil oksitocin – ključni hormon za uspešen porod.
Kako to doseči? To je povsem individualno. Nekatere ženske se najbolje počutijo v zavetju svojega doma, kjer se starejši otroci igrajo v bližini in kjer babica speče palačinke, da si porodnica po dolgih urah popadkov povrne moči. Druge pa potrebujejo najsodobneje opremljeno bolnišnico z vrhunsko medicinsko podporo, ki jim zagotavlja občutek varnosti in omogoča, da se lahko popolnoma predajo procesu. To sta le dve skrajnosti – obstaja še mnogo vmesnih možnosti. In vse so pravilne, če tako želi nosečnica ali partnerja.
Zato toplo priporočamo pisanje porodnega načrta. Ne gre zgolj za lepo oblikovan dokument, ki ga pospravite v torbo za porodnišnico, in ob sprejemu predložite skupaj z materinsko knjižico. Bistvo porodnega načrta je predvsem v tem, da skupaj s partnerjem raziščeta vse možnosti, izbereta tisto, ki vama najbolj ustreza, in jo nato v porodni sobi prijazno in jasno predstavita. Tako bo tudi vaš partner natančno vedel, kakšne so vaše želje in vam lahko nudi pravo oporo. Vi pa se boste lažje predali porodu, če boste zaupali tako partnerju kot babici, da bosta spoštovala vaše želje in potrebe.
Zdrav mikrobiom za zdravo otroštvo!
Nosečnice se žal mnogokrat ne zavedamo, da že v svoji nosečnosti gradimo imunski sistem otroka! Kako? Tako, da poskrbimo za svoj mikrobiom. Zato je za nosečnico ter doječo mamo bistvenega pomena, da uživa čim bolj čisto, živo hrano, da ima dovolj vitamina D, dovolj omega 3 maščobnih kislin ter da podpira tudi svoj mikrobiom z raznovrstno zelenjavo ter sadjem.
Prva zasnova zdravega imunskega sistema otroka se zgodi ob vaginalnem porodu ter polnem dojenju. Ne eno in ne drugo včasih žal nista mogoča, zato pa se moramo zavedati možnosti, da lahko dodatno podpremo razvijajoči se mikrobiom otroka. Uporabimo samo moč surove fermentacije zelenjave ter sadja ter na tak način okrepimo njegov imunski sistem, zmanjšamo ali preprečimo različna kožna stanja in težave s pljuči, ki so neposredno povezana s črevesjem ter mikrobiomom.
3 vprašanja od katerih je odvisen vsak imunski sistem!
Vprašanja, ki determinirajo razvoj tvojega imunskega sistema
Ali je bil tvoj porod vaginalen?
Ali si bil/a dojen/a vsaj nekaj mesecev?
Ali je mama med nosečnostjo, pred porodom ali v času poroda uživala antibiotike?
Optimalen razvoj imunskega sistema v "popolnem" svetu
- Vaginalen porod, s čim manj vaginalnih pregledov med porodom.
- Ekskluzivno dojenje prvih 6 mesecev, nadaljevanje dojenja do vsaj 15 mesecev, optimalno do treh let.
- Nobenih antibiotikov v času med nosečnostjo in kasneje v času dojenja, s strani mame.
- Nobenih antibiotikov prve 4 leta življenja otroka.
Pri Klepetu ob kavi brezkompromisno priporočamo Mikrobiom 30, za oba, mater in otroka. Narejen je iz 30 vrst zelenjave, sadja, oreškov in semen, bistven pa je podatek, da ta fermentacijski postopek ni bil prehitevan, torej, da je do njega prišlo brez segrevanja, z veliko mero potrpežljivosti.
Po stari fermentacijski recepturi je tak napitek lahko odličen pri:
- težavah s prebavo;
- vaginalnih vnetij pri ženskah;
- težave s ščitnico;
- alergijah in težavah s kožo;
- pri debelosti (tudi trebušna debelost);
- pri psihičnih in kognitivnih izzivih;
- srčno-žilnih težavah;
- slabem imunskem sistemu;
- v času nosečnosti.
Nosečnice naj upoštevajo spodnji režim jemanja. Uživanje v času nosečnosti in pri dojenju: 10 ml tekočine dnevno z vodo ali sokom (odrasla doza). Priporočamo pa začetek vsak 3 mesece pred predvidenim porodom.
Komentarji