Slovenija 8. februarja praznuje Prešernov dan, kulturni praznik, posvečen spominu na pesnika Franceta Prešerna. Ta dan je priložnost za raziskovanje in uživanje v kulturi. Muzeji, galerije in knjižnice ponujajo brezplačen vstop, zato lahko obiščemo razstave, zgodovinske zbirke ali literarne večere. Gledališča in koncertne dvorane organizirajo brezplačne predstave in koncerte.
Lili Sorum je raziskala tudi numerologijo našega pesnika in ga opisala takole: »Francetova osebna števila opisujejo osebo, ki je bila zelo ustvarjalna in obenem bolj ranljiva, kot bi mu bilo ljubo priznati. Na kratko bi ga lahko opisali kot zasanjanega poeta.
Življenje je dojemal zelo slikovito ter izjemno intenzivno. Močno je prisotno hrepenenje po prepoznavanju njegovih čustev. Predvidevati je, da ga okolica ni razumela, ali so mu celo očitali, da doživlja siv vsakdanjik preveč dramatično. Pravzaprav njemu najbližji niso razumeli njegove globine, kar je nanj lahko vplivalo zelo uničujoče, saj si je v določenih obdobjih ravno te potrditve najbolj želel. Nihanje iz ene skrajnosti v drugo ni nič nenavadnega pri njegovi kombinaciji. Lahko bi dejali: ”ko je bilo dobro, je bilo res dobro – ko je bilo slabo, pa je bilo katastrofalno. Verjel je v čudeže, zato je bilo življenje v realnosti lahko naporno.“
(več v blogu lili-sorum.com)
To je tudi idealen čas, da se posvetimo slovenski literaturi in dober izgovor, da si ogledamo filme v slovenski produkciji. To že vse veste … zato vas mi spodbujamo k drugemu udejstvovanju, da razvijete kulturo do sebe!
Kako biti kulturen do sebe in kaj lahko počnemo bolje?
Biti kulturen do sebe pomeni, da si do sebe spoštljiv, potrpežljiv in skrben. Tako kot se obnašamo do drugih z vljudnostjo in razumevanjem, moramo enako ravnati tudi s seboj.
Prvi korak je pozitiven notranji dialog. Pogosto smo do sebe preveč kritični, kar vodi v stres in nezadovoljstvo. Namesto da se obtožujemo za napake, jih sprejmimo kot priložnost za rast. Pomembno je, da si znamo odpustiti in se spodbuditi.
Druga stvar je skrb za svoje telo in um. Zdrava prehrana, gibanje in dovolj počitka so ključni za dobro počutje. Prav tako je pomembno, da si vzamemo čas za sprostitev in dejavnosti, ki nas veselijo. Postavljanje mej je še en znak spoštovanja do sebe. Naučiti se reči "ne" stvarem, ki nam jemljejo energijo, in se obkrožiti z ljudmi, ki nas cenijo, pripomore k boljši samopodobi.
Nazadnje pa ne pozabimo na hvaležnost. Če se osredotočimo na to, kar imamo, namesto na tisto, česar nimamo, bomo bolj zadovoljni in srečni. Biti kulturen do sebe pomeni, da si dajemo vrednost in si prizadevamo za svoje dobro počutje.
5 idej za več kulture do sebe po Jasmini Kandorfer
- V posteljo pojdimo pravi čas.
- Pazimo na hidracijo – ker smo vendarle iz vode.
- Naučimo se postavljati meje.
- Pazimo na kulturo prehranjevanja in naučimo se ustaviti ob pravem času.
- Berimo več – to ohranja naše umske sposobnosti.
Kako spati pravilno?
Če imate težave s spanjem, se vsekakor boj zavedate kako pomemben je spanec. Nekvaliteten spanec je eden izmed poglavitnih razlogov, zakaj začnejo hormoni delovati po svoje in povzročajo neravnovesja v telesu, kar vodi k različnim obolenjem, celo zelo resnim boleznim.
S pomanjkanjem spanja tvegamo različne srčne bolezni, imamo večje tveganje za kap, sladkorno bolezen, ženske imajo večje tveganje za nastanek raka na dojki. Pomanjkanje spanca pa močno vpliva tudi na pomanjkanje živčni prenašalcev, ki uravnavajo razpoloženje, kar pomeni, da s tem tvegamo tudi depresijo. V možganih povečuje intenzivnost naših tesnob, nasploh pa prekomerna zaspanost poslabša spomin, zmožnost mišljenja, procesiranja informacij. Nespanje povzroča tudi razdraženost, slabo presojo, nizek libido.
Da bi lažje spoznali, kako do boljšega spanca in da bi imeli vse korake na poti do tja pregledno zapisane, smo ustvarili brezplačno knjižico – Hormonski protokol spanja. Na kar 64 straneh vas bomo vodili skozi vse navade, spremembe in pomagala, da bi skupaj ustvarili spanec, ki vas bo regeneriral in podprl vaše telo in um. Protokol lahko brezplačno prenesete TUKAJ
Branje ohranja mlade možgane
Branje spodbuja možgansko aktivnost, izboljšuje spomin in koncentracijo. Med branjem se povezujejo nevronske mreže, kar krepi sposobnost razmišljanja in reševanja problemov.
Z rednim branjem pa širimo svoj besedni zaklad, predvsem tujih jezikov, če take knjige beremo. Izboljšamo svoje izražanje ter hitreje in bolj kritično razmišljamo. Poleg tega branje zmanjšuje stres, saj umirja misli in omogoča pobeg v domišljijski svet. Dolgoročno branje pa ohranja možgane mlade, zmanjšuje tveganje za kognitivni upad in spodbuja ustvarjalnost.
Najboljši čas – definitivno pred spanjem, saj bomo tako tudi lažje zaspali, če v roke le ne vzamemo najbolj zanimive knjige na svetu.
Iz svoje knjižnice vam predlagamo 3 knjige, ki vas bodo veliko naučile in odprle nove poti razmišljanja.
Kaj pa kultura zdrave pameti?
Uživajte v današnjem dnevu kulture in bodite kulturi primerno zvedavi, pozitivni in pripravljeni sprejemati znanje in nove poglede.
Komentarji