Fotobiomodulacija je terapija z rdečo svetlobo in bližnjo infrardečo svetlobo, ki celicam dovaja energijo z uporabo vrste vidnih in nevidnih valovnih dolžin svetlobe.
Obstaja več kot 50.000 znanstvenih in kliničnih študij, ki nesporno potrjujejo da ima lahko oseba ne glede na to, katero bolezen ima, rdečo in bližnje infrardečo svetlobo ogromno koristi.
Ruski znanstveniki so bili prvi, ki so v zgodnjih 1900-ih znanstveno raziskali in dokumentirali učinke rdeče luči na zdravje. Šele okoli leta 2000 smo bili priča eksploziji zanimanja za raziskave rdeče luči v zahodnih državah, kot so Združene države, kjer je FDA fotobiomodulacijo (rdečo svetlobno terapijo) celo odobrila kot zdravilo za zdravljenje aken, bolečin v mišicah in sklepih, artritisa, oslabljenega krvnega obtoka in za zaustavitev izpadanja las.
A aplikacij je mnogo več.
Fotobiomodulacija se tako uporablja v kozmetičnih salonah in pri lepotnih kirurgih zaradi pomlajevalnega učinka na kožo in lase.
Pri fizioterapevtih zaradi mišic, tkiv in predvsem vpliva na kosti, kar je vidno že po dveh tednih uporabe.
Na področju travme, pri poškodbah, obrabah in drugih operacijah zaradi pospešenega celjenja, izboljšanje cirkulacije,
Kot alterantiva protibolečinskim sredstvam in blokadam, saj izjemno hitro deluje pri bolečinah in zniževanju vnetnih markerjev. Iz tega razloga je rdeča svetlobna terapija zelo znana v svetu profesionalnih športnikov, ki sončenje pred pred paneli izvajajo tudi zaradi izboljšanja mišične mase.
Revmatologi priporočajo zaradi lajšanje vseh simptomov revmatoidnega artritisa.
V ambulantah za zdravljenje neplodnosti zaradi povečanja plodnosti, fertilnosti.
Prav tako pa je fotobiomodulacija ali svetlobna terapija priporočjiva pri zobozdravstvu (sploh vnetje dlesni), avtoimunih boleznih, tudi pri fibromialgiji, pri vseh oblikah depresij, anksioznosti in nasploh za drastičen dvig kvalitete spanja. Z naredkom LED tehnologije je postala fotobiomodulacija cenovno dostopna za domačo uporabo, kjer se uporablja LED panele z rdečo in bližnjo infrardečo svetlobo.
Celjenje
Študije iz leta 2016 so pokazale, da rdeča svetloba pospeši celjenje vseh ran z zmanjšanjem vnetja in povečanjem tvorbe tkiva, prav tako spodbuja sintezo kolagena, kar je ključno zn za strukturo in trdnost kože. To je še posebej pomembno pri celjenju ran, saj pomaga preprečiti brazgotinjenje in zagotavlja, da se poškodovano tkivo obnovi s čim manjšimi estetskimi posledicami.
Obvladovanje bolečine
Najbolj popularne in klasične metode v obliki zdravil so tiste, ki najbolj obremenijo druge organe (sploh jetra in ledvica), njihova uporaba pa se kljub resnosti stranskih učinkov povečuje.
Terapija z rdečo svetlobo (fotobiostimulacija) je odličen način, da obvladamo bolečino povsem brez uporabe protibolečinskih sredstev. Ima namreč najhitrejše rezultate ravno pri bolečinah, ki jih omili že v nekaj minutah, medtem ko bo za zdravljenje nespečnosti, za pomlajevanje kože (gubice), za revmatična obolenja, pri atrofijah in drugih stanjih potrebnih nekaj mesecev redne uporabe.
Rdeča svetloba deluje tako, da zmanjšuje vnetje in sprošča mišice. To pomaga zmanjšati pritisk na živčne končiče, kar vodi do zmanjšanja občutka bolečine. Poleg tega rdeča svetloba spodbuja sproščanje endorfinov, naravnih analgetikov telesa, ki pomagajo zmanjšati bolečino in izboljšajo splošno počutje.
Kako poteka terapija
Rdečo svetlobno terapijo je mogoče izvajati na različne načine, vključno z uporabo specializiranih naprav v obliki svetlobnih panelov ali laserjev, ki oddajajo rdečo svetlobo. Terapija se lahko izvaja v zdravstvenih ustanovah pod nadzorom strokovnjakov ali doma s pomočjo prenosnih naprav, ki postajajo vse bolj cenovno dostopne in široko uporabne za vso družino, celo za hišne ljubljenčke.
Kontraindikacij praktično ni!
Kirurški vsadki, impanti, srčni spodbujevalniki niso kontraindikacija, prav nasprotno. Študije potrjujejo, da ta oblika svetlobne terapije izboljša stabilnost mini vsadkov, uporablja se kot učinkovita metoda pri zmanjševanju pooperativnega vnetja pri bolnikih, ki so imeli artroplastiko kolka (proteza kolka)
Komentarji